Zdravé bývanie v podkroví: Čo je preň najdôležitejšie?

Okná, podkrovné bývanie, spánok

Prieskumy dokázali, že Európania trávia v interiéri až 90 % svojho času, preto je dôležité, aby sa v ňom cítili príjemne. Na čo treba pritom myslieť?

Bývanie v podkrovných izbách dnes už nie je ničím výnimočným. Ak sa však chceme cítiť v týchto priestoroch príjemne, mali by sme myslieť na dve veci – dostatok denného svetla a čerstvého vzduchu.  K tomu môžu výrazne dopomôcť správne zvolené strešné okno.

Nedostatok denného svetla spôsobuje nespavosť a únavu

Odborníci dlhodobo skúmajú vplyv denného svetla a čerstvého vzduchu na ľudský organizmus. Výsledky rôznych štúdií potvrdzujú, že tieto dva faktory pozitívne ovplyvňujú fyzický výkon, psychickú pohodu i koncentráciu človeka. „Z hľadiska ľudského zdravia je významná adekvátna expozícia  dennému svetlu, a to konkrétne to, či sme mu vystavení v optimálnej miere a v správnom čase. Inak môže dôjsť k narušeniu tzv. cirkadiánnych rytmov. To môže mať za následok nespavosť, únavu, zmeny v metabolizme a imunite, ba dokonca aj poruchy nálady,“ vysvetľuje MUDr. Richard Imrich, DrSc. zo Slovenskej akadémie vied.

Pri dostatku denného svetla sa lepšie učia aj naše deti

Mimoriadny význam má denné svetlo pre zdravý vývoj detí. Ako ukazujú výskumy VELUX, študijné schopnosti a koncentrácia u detí narastajú až o 15 %, ak vyrastajú v zdravom vnútornom prostredí plnom denného svetla. Preto si dajte záležať pri výbere vhodných okien, ktoré zabezpečia dostatok svetla i vzduchu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom