Súťaž o knihy Dáma v zlatom má svojich výhercov!

Forum Film
Forum Film Forum Film

Zapojte sa do našej súťaže so strhujúcim príbehom majstrovského diela Gustava Klimta, Portrét Adely Blochovej- Bauerovej – Dáma v zlatom, ktorý vám do kín prináša www.forumfilm.sk a vyhrajte 4x rovnomennú knihu Dáma v zlatom od Anne-Marie O´ Connorovej.

Maria Altmannová (Helen Mirren) pochádzala z prominentnej viedenskej židovskej rodiny, ktorá patrila k bohatým mecenášom umenia. Jej matka bola sestrou Adele Bloch-Bauerovej, múzy Gustava Klimta, ktorú zvečnil aj na svojom najslávnejšom obraze Portrét Adele Bloch-Bauerovej I. Náhrdelník, ktorý mala Adele na krku počas maľovania, dostala Maria od strýka potom, ako jej milovaná teta v roku 1925 zomrela na meningitídu. Nástup nacizmu v roku 1938 kruto zasiahol do života Mariinej rodiny, ktorá prišla o všetko. Jej s manželom sa podarilo utiecť z Viedne najskôr do Anglicka a potom do Ameriky, kde začali nový život.

Napriek tomu nikdy nezabudla na svoj pôvod a svojich blízkych. Neustále sa jej vracali spomienky na šťastné chvíle prežité v kruhu rodiny, ktoré ju však nútili opäť prežívať bolesť z násilného odtrhnutia od všetkých milovaných. Keď po sestrinej smrti objavila v jej pozostalosti písomnosti týkajúce sa neúspešných pokusov získať späť vzácne umelecké diela patriace jej rodine, rozhodla sa učiniť spravodlivosti zadosť. Spolu s mladým právnikom Randym Schoenbergom (Ryan Reynolds) sa pustili do boja s neuveriteľnou mašinériou rakúskeho a amerického právneho systému, aby napravila krivdy spáchané v minulosti.

Forum Film
Z ich prípadu sa stal najslávnejší reštitučný prípad v histórii. Jeho výsledok mnohých šokoval –viedenská galéria prišla o kultúrnu ikonu, svoj symbol, ako aj o ďalšie vzácne Klimtove obrazy. Napriek tomu sa verejnosť priklonila k názoru, že vrátenie umeleckých diel pôvodným vlastníkom bola správna vec a nevyhnutným krokom na ceste vyrovnávania sa s vlastnou minulosťou. Obrazy neskôr kúpil kozmetický magnát Ronald Lauder a dnes visia v jeho Neue Galerie v New Yorku. To bola Mariina podmienka pri predaji, aby boli vždy prístupné verejnosti.

Maria Altmannová zomrela v roku 2011 vo veku 94 rokov. Randy Schoenberg založil spoločnosť, ktorá sa venuje reštitúciám. Časť podielu z predaja obrazov venoval Múzeu holokaustu v Los Angeles, aby história nezostala zabudnutá a spomienky sa uchovali pre budúce generácie. A z toho istého dôvodu vznikol aj film – príbehy ako je ten Mariin, o vykúpení a spravodlivosti, je treba rozprávať.

Viac informácií nájdete na:www.forumfilm.sk

Stačí ak správne a úplne odpoviete na súťažnú otázku a ste v hre.

Súťažná otázka:

Kde môžeme dnes obdivovať obrazy patriace Márii ?

Správnu odpoveď pošlite vo formulári nižšie.

Už 26. júna prichádza na plátna slovenských kín, ktorý poteší nielen fanúšikov dobrých filmov, ale i všetkých milovníkov výtvarného umenia.

Súťaž trvala do 24. júna 2015

Výhercovia:

Eva Oravcová, Zlaté Moravce

Peter Gážik, Valaská Belá

Eduard Hrivnák, Prievidza

Jarmila Maričáková, Spišská Nová Ves

17. júna 2015

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hod