Život Kumari: Nepálska bohyňa sa vrátila medzi smrteľníkov

Život Kumari: Nepálska bohyňa sa vrátila medzi smrteľníkov
www.globaltimes.cn

Život nepálskej bohyne Kumari je plný rozmaznávania aj obmedzení – avšak len dovtedy, kým sa z nej nestane žena. Preeti Shakya prezradila, ako sa jej žilo v paláci aj aký bol návrat do života smrteľníkov.

Kým väčšina mladých dievčat v Nepále trávi svoje detstvo pomáhaním v domácnosti či hraním sa s ostatnými deťmi v zaprášených uliciach, na niektoré z nich čaká „božský“ život. To však iba v prípade, že si ju duchovný budhistickej komunity vyberie do úlohy Kumari.

Život Kumari: Nepálska bohyňa sa vrátila medzi smrteľníkov
www.globaltimes.cn

Úlohy „živej bohyne“ sa na niekoľko rokov zhostila aj Preeti Shakya. Dnes už 16-ročné dievča, ktoré sa kedysi kvôli privilegovanému statusu nemohlo dotknúť svojich rovesníkov, aby ju „neznečistili“, sa opäť vrátilo do normálneho života. O tom, že to po živote v izolovanom rozprávkovom svete nemusí byť jednoduché, porozprávala sama tínedžerka.

Preeti sa stala Kumari, keď mala tri roky. Oddelili ju od rodiny a uctievali ako bohyňu až do okamihu, kým nezačala menštruovať. Počas svojej vlády mohla svoj palác opustiť len 13-krát za rok. Jej matka Reena však pochybovala o tom, či by ju mala zaradiť do skupiny dievčat, z ktorých sa robí výber. Mala obavy, že svoju rodinu po návrate ani nespozná. „Mohla som ju navštevovať len raz za týždeň. Hrať sa s ňou mohla len jej staršia sestre a aj to len v sobotu,“ uviedla Reena Shakya.

Pod menom Kumari, ktoré v domácom jazyku znamená „panna“, sa ukrýva vyvolené mladé dievča, ktoré ešte nedosiahlo pubertu a podľa viery predstavuje reinkarnáciu hindskej bohyne sily Kali. Titul i privilégiá, ktoré sa však často spájajú s obmedzeniami, si však „živá bohyňa“ vychutnáva len do okamihu, kým nedosiahne pubertu. Vtedy sa stane rituálne nečistou a kým jej miesto preberie ďalšia „panna“, dospelá bohyňa sa vracia do bežného života.

Dovtedy však Kumari žije utiahnutým životom, ktorý mnohí pokladajú za „privilegovaný“. Nesmie chodiť do školy, hrať sa vonku či sa nebodaj dotknúť svojich rovesníkov – každá z týchto aktivít by ju mohla „znečistiť“. V neskoršom živote majú bývalé Kumari problém nájsť si manželov – či už kvôli tomu, že v detstve viedli úplne odlišný život, alebo kvôli povere, podľa ktorej údajne manželia takýchto žien umierajú veľmi mladí.

Kumari sa na verejnosti objavuje len zriedkavo. Jej nohy sa nesmú dotknúť zeme, inak by to znamenalo nešťastie pre všetkých veriacich. Davy uctievateľov jej počas rôznych festivalov nosia kvety, peniaze a ďalšie dary. Kumarine reakcie na dary sú zväčša ostro sledované – ak ich prijme v tichosti, ich želanie bolo vypočuté. Ak skríkne alebo sa nahlas rozosmeje, rodinu čaká vážna choroba a ak sa rozplače alebo si pošúcha oči, môže to znamenať bezprostrednú smrť. Pri všetkých týchto hrozbách majú Nepálčania na pamäti, že Kumari ich chráni pred zlom a stráži ich šťastie a prosperitu. Zároveň patria k miestnym turistickým atrakciám. Nachádzajú sa v každom väčšom nepálskom meste a sú uctievané ako hinduistami, tak aj budhistami.

Život Kumari: Nepálska bohyňa sa vrátila medzi smrteľníkov
www.globaltimes.cn

Dievčatá, z ktorých sa stávajú uctievané bohyne, sú vyberané vo veľmi mladom veku. Dievča musí byť zdravé, nesmie stratiť žiaden zub a ani kvapku krvi (nesmie menštruovať). Po splnení týchto základných požiadaviek ešte musí prejsť ďalšími 32 testami, ktoré sa jej postarajú o roky rozmaznávania, slávy ale aj obmedzení.

„Návrat do rodiny bol ťažký pre všetkých,“ uviedla bývalá Kumari. Preeti roky rozmaznávali spoločníčky, ktoré sa starali o všetko, čo potrebovala. Zrazu sa všetko musela naučiť robiť sama. „Robilo mi problémy nájsť si priateľov,“ posťažovala sa tínedžerka, ktorá sa vrátila do života „smrteľníkov“. Následne začala chodiť do školy a vychutnávať si novú slobodu. „Nemám síce veľa voľného času, keďže sa veľa učím, ale som šťastná vždy, keď pomyslím na to, že môžem vyjsť z domu kedy sa mi zachce,“ prezradila Preeti.

Hoci Preeti sa na dvojitý život, ktorý mala šancu okúsiť, nesťažuje, v krajine sa ozývajú protestné skupiny, ktoré chcú tradíciu Kumari zakázať. Veria, že ide o formu psychického vydierania a obmedzovania ľudských práv.

Preeti zatiaľ tvrdí, že žije spokojne. O rok skončí školu a začne svoj nezávislý život. „Chcela by som sa stať umelkyňou ako môj otec,“ hovorí Nepálčanka. Či si ju budú ľudia na ulici naďalej zvedavo premeriavať alebo splynie s davom, zatiaľ nie je isté.

www.globaltimes.cn

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom