Život v skleníkoch? Utópia japonského architekta je realitou

Bývanie v skleníkoch
www.dwell.com

Dve hodiny od ruchu Tokia uprostred organickej farmy ležia štyri obrovské skleníky. Namiesto rastlín v nich však svoj domov našli alternatívne zmýšľajúci ľudia, ktorí hľadajú úsporné bývanie v súlade s prírodou.

Japonský architekt Hiroshi Iguchi je známy vďaka návrhom unikátnych obydlí, ktoré sú zaliate prírodným svetlom. Najviac sa ho nachádza práve v skleníkoch a hoci tie sú určené primárne pre rastliny, Iguchi dokazuje, že v nich môžu žiť aj ľudia.

Najnovší projekt architekta dostal názov Millennium City. Ide o koncept štyroch vysokých skleníkov v tvare klasických domov, ktoré ležia na farme v Chibe asi dve hodiny cesty od Tokia. Miniatúrna ekodedina je výsledkom série seminárov, na ktorých Iguchi hľadal inovatívne riešenia otázky bývania v Japonsku. To je podľa architekta príliš spoločensky izolujúce a má ťaživý dopad na životné prostredie.

„Millenium City dovoľuje ľuďom bývať blízko pri sebe a pritom im neuberá zo súkromia. Umožňuje im vychutnať si životný štýl v harmónii s prírodou,“ myslí si Iguchi.

Vysoké skleníky ležia uprostred organickej farmy obklopené stromami, ktoré im poskytujú súkromie i potrebný tieň. V každom dome sa nachádzajú menšie drevené pavilóny, ktoré slúžia ako obytné priestory. Aby sa k nim obyvatelia dostali, musia sa podobne ako pri vchádzaní do domov na stromoch vyšplhať po rebríku. Na prízemí skleníka tak zostáva miesto pre spoločný otvorený priestor pokrytý zeminou, ktorý zabezpečuje spojenie s prírodou i komunitou. Kto nemá chuť zašpiniť si podrážky, môže si sadnúť do hojdacích sietí alebo na malé drevené plošiny nad zemou. Jeden zo skleníkov slúži ako spoločná kuchyňa, v ďalšom je vymedzený priestor na zdieľané kúpeľne a toalety.

Skleníkové domy fungujú v súlade s prírodou – energiu na svietenie, kúrenie a zohrievanie vody získavajú zo solárnych panelov, okolie skleníkov je bohatým zdrojom čerstvej zeleniny a byliniek. Cieľom projektu je komunitné bývanie, ktoré mnohí ľudia v dnešnej dobe považujú za utópiu. Architekt je však optimistický: „Viem si predstaviť, že sa do Millenium City presťahuje aj celá rodina s deťmi. Otec môže dochádzať za prácou do Tokia a tešiť sa na pokoj, ktorý ho bude čakať večer doma,“ uviedol Iguchi.

Netradičné domy majú slúžiť ako cenovo dostupné alternatívne bývanie v súlade s prírodou. Architekt ho chce využiť na krátkodobý i dlhodobý prenájom, mesačné nájomné sa pritom pohybuje okolo 37 eur mesačne. Komunitnú funkciu bývania, ktorú chcel architekt zdôrazniť, má upevniť aj umelecká škola, v ktorej sa majú konať worshopy s rôznymi témami od kreslenia až po aranžovanie, ako aj semináre s ekologickou tematikou.

„Dedina má mnoho ekologických výhod. Chatky môžeme kedykoľvek zložiť a opätovne postaviť na novom mieste. Vďaka použitým materiálom sú aj plne recyklovateľné,“ uviedol Japonec, ktorý sa snažil minimalizovať akékoľvek moderné výdobytky. „Tento staromódny prístup, ktorý sa vracia k našim predkom, je nielen lacnejší, ale aj priateľský k životnému prostrediu,“ dodal architekt. O bývanie v skleníkovom dome je v Japonsku veľký záujem.

www.dwell.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom