Zomrel fenomenálny gitarista Paco de Lucía

Zomrel fenomenálny gitarista Paco de Lucía
Zomrel fenomenálny gitarista Paco de Lucía SITA/Nina Bednáriková
reklama:

Hudobník dostal infarkt, keď sa hral na pláži s deťmi.

Vo veku 66 rokov zomrel španielsky gitarista Paco de Lucía. Hudobník posledný raz vydýchol v Mexiku, kde dovolenkoval s rodinou. De Lucía dostal infarkt, keď sa hral s deťmi na pláži. Úmrtie potvrdili zástupcovia mesta Algeciras, v ktorom sa virtuóz narodil.

Paco de Lucía prišiel na svet ako Francisco Sánchez Gómez 21. decembra 1947. Je považovaný za jedného z najvýznamnejších predstaviteľov moderného flamenca. Jeho tvorba je ovplyvnená aj džezom. V 60. rokoch minulého storočia nahrával s gitaristom Ricardom Modregom.

V 70. rokoch minulého storočia spolupracoval so spevákom známym pod menom Camarón de la Isla. Dvojica nahrala niekoľko albumov, z ktorých pochádzajú skladby ako La Barrosa, Ímpetu či Cepa Andaluza. Vďaka spolupráci s gitaristami Johnom McLaughlinom či Larrym Coryellom sa stal úspešným aj mimo Španielska. V roku 1981 založil Paco de Lucía Sextet, v ktorom pôsobil aj jeho brat, spevák Pepe de Lucía.

Svetový gitarista Vo veku 66 rokov zomrel španielsky gitarista Paco de Lucía. Hudobník posledný raz vydýchol v Mexiku, kde dovolenkoval s rodinou. De Lucía dostal infarkt, keď sa hral s deťmi na pláži. Úmrtie potvrdili zástupcovia mesta Algeciras, v ktorom sa virtuóz narodil.

Svetový gitarista Paco de Lucía

Fotoalbum k článku:

Paco de Lucía prišiel na svet ako Francisco Sánchez Gómez 21. decembra 1947. Je považovaný za jedného z najvýznamnejších predstaviteľov moderného flamenca. Jeho tvorba je ovplyvnená aj džezom. V 60. rokoch minulého storočia nahrával s gitaristom Ricardom Modregom. V 70. rokoch minulého storočia spolupracoval so spevákom známym pod menom Camarón de la Isla. Dvojica nahrala niekoľko albumov, z ktorých pochádzajú skladby ako La Barrosa, Ímpetu či Cepa Andaluza. Vďaka spolupráci s gitaristami Johnom McLaughlinom či Larrym Coryellom sa stal úspešným aj mimo Španielska.

V roku 1981 založil Paco de Lucía Sextet, v ktorom pôsobil aj jeho brat, spevák Pepe de Lucía. O deväť rokov neskôr Paco de Lucía vydal spolu so sextetom album Zyryab, na ktorom sa podieľal aj americký klavirista Chick Corea. Účinkoval napríklad v snímke Carmen (1983) režiséra Carlosa Saura. Podpísal sa aj pod soundtrack filmu, vďaka čomu ho nominovali na cenu BAFTA. Na konte má aj nomináciu na Latin Grammy.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

26. februára 2014

reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: SITA