Zomrel oscarový herec Maximilian Schell

Maximilian Schell
Maximilian Schell SITA/AP
reklama:

Herec, ktorý získal Oscara a Zlatý glóbus za film Judgment at Nuremberg (1961), zomrel v noci na dnes na klinike v Innsbrucku vo veku 83 rokov.

Vo veku 83 rokov zomrel v noci na dnes švajčiarsky herec s rakúskymi koreňmi Maximilian Schell. Osudným sa mu podľa slov jeho agentky Patricie Baumbauer stalo náhle a ťažké ochorenie. Jeho manželka Iva bola vraj pri ňom až do poslednej chvíle.

Spisovateľ, režisér, producent a držiteľ Oscara sa narodil 8. decembra 1930 vo Viedni do veľmi solventnej rodiny. Jeho otec Herrmann Ferdinand Schell bol švajčiarsky spisovateľ, matka Margaretha Noé von Nordberg zase viedenská herečka. Maximilian mal ešte troch starších súrodencov, ktorí sa rovnako ako on vydali na hereckú dráhu.

V roku 1938 emigroval spolu s rodičmi z Nemeckom okupovaného Rakúska do švajčiarskeho Zürichu, kde vyštudoval germanistiku a dejiny umenia a literatúry. Pre jeho lásku k športu vraj premýšľal aj nad kariérou futbalistu. Po skončení vojny sa presťahoval do Mníchova, kde študoval filozofiu a dejiny umenia.

Pred kameru sa prvý raz postavil v nemeckom filme Kinder, Mütter und ein General (1955). V roku 1958 sa predstavil po boku Marlona Branda v americkej vojnovej dráme The Young Lions. Najviac ho však zrejme preslávila úloha obhajcu Hansa Rolfa v spomínanom filme Judgment at Nuremberg. Zahral si aj v ďalších snímkach ako The Man in the Glass Booth (1975), Júlia (1977), Erste Liebe (1970), The Diary of Anne Frank (1980), The Phantom of the Opera (1983), Labyrint (1991), Vtáky v tŕní – Stratené roky (1996), Drvivý dopad (1998), Jana z Arku (1999), Kraľovná ruží (2007) či Les Brigands (2013). Okrem toho nakrútil aj dokumentárne filmy Marlene (1984) o herečke Marlene Dietrichovej a Meine Schwester Maria (2002) ako poctu jeho sestre Marii, ktorá trpela demenciou. Bol tiež krstným otcom americkej herečky Angeliny Jolie.

Informácie pochádzajú z webstránky www.dw.de.

1. februára 2014

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: SITA

Odvážne srdce

Odvazne srdce.jpg

BRATISLAVA 12. septembra 2017 (DJ/PR) – „Odvážne srdce je jedinečná kniha, ktorá nám ukazuje ako prepojenie meditatívnych myšlienok a cvičení s modernou … Čítať ďalej

Pod maskou

Pod maskou.jpg

BRATISLAVA 30. augusta 2017 (DJ/PR) – Čo sa stane, keď v ťažkej chvíli stretnete nesprávneho človeka? Nie zlého, neprávneho… V edícii … Čítať ďalej