Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
zuby, zubár, stomatológ, trhať zuby, zubný kaz, zdravý úsmev
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Thinkstock
17. júla 2018 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Zuby múdrosti: Treba ich vytrhnúť alebo nie?

Ešte máte takzvané zuby múdrosti alebo vám ich už vytrhli? Je to vôbec potrebné?

Akýmsi pomyselným vstupom  do dospelosti okrem vlastníctva vodičského preukazu patria určite aj zuby múdrosti. Tieto štyri stoličky nachádzajúce sa v zadnej časti úst nám väčšinou stomatológ odstránil, a to bez toho, aby sme riešili, či je to vôbec potrebné. No v poslednej dobe sa objavujú i opačné názory. Musia ísť zuby múdrosti skutočne von?

Čo sú to zuby múdrosti?

Ako sme už spomenuli, tieto zuby sa nachádzajú v zadnej časti úst a začínajú rasť väčšinou v dvadsiatich rokoch veku života človeka. Niektorým z nás dokonca nenarastú nikdy a niektorým zas spôsobujú počas rastu nemalé problémy.

Prečo zuby múdrosti musia ísť von?

Tieto stoličky v zadnej časti úst sami o sebe nie sú problematické. Problém spočíva v ich vplyve na ostatné zuby v ústach a vo vašej ústnej hygiene. Zuby múdrosti totiž môžu viesť k dvom hlavným komplikáciám:

  • Nedostatok priestoru. Pre zuby múdrosti niekedy nie je v ústach dosť  miesta. Stáva sa to vtedy, keď vaša čeľusť je veľmi malá. Rast ďalších zadných zubov tak môže spôsobiť bolestivé komplikácie, ktorým by sa určite chcel každý z nás vyhnúť.  
  • Nedostatok hygieny. Aj keď máte dostatočne veľkú čeľusť a zuby si pravidelne čistíte, hygiena zadných stoličiek je dosť problematická. Tieto zuby sú ťažšie prístupné pre zubnú kefku a ploché, čo vytvára ideálne podmienky na množenie baktérií. Okolo zubov sa vplyvom nedostatočnej hygieny môže tvoriť povlak, ktorý vedie k zubnému kazu, či zápalom ďasien.
zuby múdrosti

Príznaky, že zuby múdrosti treba odstrániť

Každý zubár určite dôkladne zváži, či zub vytrhnúť alebo nie a pomocou röntgenu vidí, ako rast zadných stoličiek vplýva na ostatné zuby v ústach. Avšak, ak ste sa stretli s niektorým z nasledujúcich príznakov, vyhľadajte stomatológa radšej vy sami. Za takýchto podmienok netreba s odstránením zadných stoličiek váhať:

  • Infekcie v zadnej časti úst
  • Opakovaná bolesť ďasien
  • Nádory alebo cysty
  • Ochorenie ďasien
  • Časté krvácanie zo zadnej časti úst

Tieto príznaky naznačujú, že nastal čas, aby vaše zuby múdrosti išli von.  Pre zdravý úsmev je potrebné, aby bola príčina vašich problémov odstránená.

www.arizonafamilydental.com

K téme

Krvácajú vám ďasná? Máme pre vás super tip! Krásne zuby celebrít: Toto sú ich triky

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.