Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
prsia, postava, žena, krása, zväčšovanie, prsníky, telo,beauty, pokožk
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
shutterstock.com
5. marca 2014 ZdraviePoradňa krásy od DJSITA Diskusia()

Zväčšovanie prsníkov: Toto by ste mali vedieť!

Pre tie z vás, ktoré sa rozhodli premeniť sen o krásnych prsiach na skutočnosť, prinášame rozhovor s MUDr. Alexandrou Novotnou, PhD., majiteľkou Kliniky Esthetic. Pozrite si tiež video, ktoré je určené práve pre vás.

Ženské prsia sú odnepamäti symbolom krásy a ženskosti. Je teda prirodzené, že po pekných prsiach túži každá žena. „Dnes je táto operácia veľmi častá a na našej klinike patrí k najžiadanejším,“ hovorí MUDr. Alexandra Novotná, PhD., majiteľka Kliniky Esthetic. „Ide o zákrok, pri ktorom sa pod prsnú žľazu, častejšie však pod prsný sval, vložia silikónové implantáty rôznej veľkosti,“ vysvetľuje.

História prsných implantátov

Implantáty na zväčšenie prsníkov sa používajú už od začiatku 60. rokov. Prvé prsníkové implantáty vyrobené v 60tych rokoch boli okrúhle a s hladkým povrchom. Koncom 80tych rokov boli vyvinuté implantáty s textúrovaným (zdrsneným) povrchom. V 90tych rokoch boli vyrobené prvé anatomické implantáty, ktoré majú tvar kvapky, čím viac kopírujú prirodzený prsník. Kvalita implantátov sa neustále zdokonaľuje. Spolupráca medzi plastickými chirurgmi a výrobcami implantátov umožňuje neustále prispôsobovanie sa najnovším medicínskym a technickým poznatkom.

Žiadne riziko rakoviny prsníka

Silikónové implantáty prešli počas rokov mnohými laboratórnymi testami a u žien, ktoré majú implantované silikónové materiály, sa vykonalo veľa štúdií. Žiadny test, ani štúdia dodnes nepreukázali zvýšené riziko rakoviny prsníka, autoimunitného alebo iného ochorenia. V súčasnosti dokonca vzrástol aj počet rekonštrukcií prsníkov po čiastočnom alebo úplnom odstránení prsníka pri rakovine. Spolu so zväčšením prsníkov sa tieto operácie stali jednými z najčastejšie vykonávaných operácií v oblasti plastickej a rekonštrukčnej chirurgie.

zväčšovanie prsníkov, augmentácia, Esthetic klinika, , prsníky
prsiawww.esthetic.sk

Na Klinike Esthetic si môžu klientky vybrať z dvoch druhov silikónových implantátov – okrúhlych a anatomických„, uvádza MUDr. Novotná. Okrúhly implantát je vhodnejší vtedy, ak si klientka želá dodať vrchným častiam prsníkov okrúhle krivky. Operáciou sa dosiahne zväčšenie prsníkov s jemne okrúhlym tvarom v hornej časti. Anatomické implantáty sú vhodnejšie, ak si klientka želá dodať prsiam prirodzenejší tvar.

Implantáty sú stále dokonalejšie

Dôležitý rozdiel je v povrchu implantátov. Implantáty s textúrovaným povrchom nahradili implantáty s hladkým povrchom. Dôvod je veľmi jednoduchý. Prirodzenou reakciou organizmu je, že si vytvára kapsu (akýsi obal) okolo každého cudzieho telesa v organizme, teda aj okolo implantátu. Zahojené tkanivo alebo kapsa, ktorá sa normálne tvorí okolo implantátu, sa môže niekedy sťahovať a tým napínať alebo stláčať implantát. Tento dej nazývame kapsulárna kontraktúra, ktorej následkom môže byť stvrdnutie a bolesť v prsníku. „Ak sa tieto okolnosti vyskytnú, je potrebná chirurgická korekcia alebo odstránenie implantátu. Textúrované implantáty vykazujú menšie riziko kapsulárnej kontraktúry ako implantáty s hladkým povrchom,“ vysvetľuje MUDr. Katarína Simonová, plastická chirurgička z Kliniky Esthetic.

zväčšovanie prsníkov, augmentácia, Esthetic klinika, prsný implantát
prsiawww.esthetic.sk

Ako operácia prebieha?

Rez, ktorým sa vkladá implantát, vedie chirurg čo najnenápadnejšie, troma možnými spôsobmi:

1. v záhybe pod prsníkom – je to najčastejšie používaný spôsob vkladania implantátu. Tento postup pre pacientku znamená asi len 4 – 6 cm dlhý rez v ryhe pod prsníkom,

2. v podpazuší – jazva je pri tomto type rezu minimálne viditeľná,

3. okolo prsnej bradavky – rez na hranici prsného dvorca v jeho dolnej polovici. Jazva je po určitej dobe málo viditeľná, môže však dôjsť k jej roztiahnutiu.

Čo treba vedieť pred a po operácii?

Po kompletnom vyšetrení plastickým chirurgom a následnom rozhodnutí pre typ operácie a typ implantátu, sa klientka podrobí predoperačnému internému a prípadne mamografickému vyšetreniu„, dodáva MUDr. Novotná. Najmenej mesiac pred zamýšľanou operáciou je zakázané užívať lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi. Klientka by nemala trpieť žiadnou vírusovou alebo inou chorobou, alebo byť v rekonvalescencii. V deň operácie preverí ešte jej zdravotný stav anesteziológ. Približne hodinový zákrok sa vykonáva obvykle v celkovej anestézii. Bezprostredne po operácii klientka dostáva špeciálnu elastickú podprsenku, ktorú nosí až dovtedy, kým sa nevyberú stehy, čo je približne na desiaty deň. Pooperačné bolesti sú individuálne, na ich zmiernenie sa podávajú analgetiká. Po zákroku sa neodporúča fyzická námaha a zdvíhanie ťažkých vecí. Plná fyzická aktivita sa predpokladá po desiatich týždňoch.

Niekedy je okrem samotného zväčšenia prsníkov potrebná aj modelácia tkaniva alebo prsnej žľazy – najmä u žien, ktoré majú vyšší vek a viackrát kojili. Väčšinou sa to robí naraz, rekonvalescencia však trvá o niečo dlhšie.

Výsledné zväčšenie prsníkov je trvalé, pokiaľ sa nemení váha. Prípadné zmeny môže spôsobiť aj tehotenstvo a následná laktácia. Po 10-15 rokoch sa mení kvalita implantátu, môže sa zvýšiť pravdepodobnosť jeho prasknutia, a preto sa počíta s možnou výmenou.

Otázky a odpovede k téme:

Odpovedá MUDr. Alexandra Novotná PhD., majiteľka Kliniky Esthetic

Pre ktoré ženy je tento zákrok vhodný?

MUDr. Alexandra Novotná, PhD.: Klientka by mala byť fyzicky zdravá a vo svojich očakávaniach realistická. Tento zákrok je vhodný pre ženy, ktoré majú nedostatočne vyvinuté prsníky, alebo povisnuté prsníky po výraznom schudnutí či viacnásobnom kojení. Vykonávame ho u žien, u ktorých už bol ukončený vývoj prsných žliaz, najčastejšie po osemnástom roku života. Ideálne je, keď žena už neplánuje tehotenstvo a následné kojenie, pretože vtedy je predpoklad, že prsníky sa budú ešte prirodzene meniť. Operáciu pred tehotenstvom však nevylučujeme, ale klientky upozorňujeme na to, že laktáciou sa tvar a veľkosť prsnej žľazy zmení a môže byť potrebná reoperácia. Prsné implantáty však nijak neovplyvňujú tehotenstvo ani nie sú prekážkou pri kojení. Rozhodnutie pre zväčšenie prsníkov je rozhodnutie osobné, veľmi závažné a trvalého charakteru, preto by malo byť dôkladne premyslené.

Čo všetko by mala žena zvážiť pred tým, ako sa pre tento zákrok rozhodne?

MUDr. Alexandra Novotná, PhD.: Každej klientke, a nielen pri úprave prsníkov, sa snažím odporučiť také prevedenie zákroku, aby výsledok vyzeral prirodzene. Snažíme sa zosúladiť predstavy klientky o budúcom tvare a veľkosti jej prsníkov s celkovým vzhľadom jej postavy. Na základe vstupnej prehliadky a v rámci predoperačnej konzultácie, spoločne vyberieme vhodný typ a veľkosť implantátu. Mnohé ženy majú sklon premýšľať o prsiach vo vzťahu k veľkosti podprsenky. Napríklad, pri súčasnej veľkosti podprsenky 75A uvažujú po augmentácii (zväčšení) o veľkosti 75 C. Okrem veľkosti prsníkov však treba súčasne zvážiť aj ich tvar a ďalšie proporcie ako sú obvod hrudníka, obvod drieku, či výšku postavy. Chirurg tiež musí zhodnotiť veľkosť tkanivového krytu prsníkov a zvoliť vhodnú veľkosť implantátu. Máme skúsenosti s klientkami, ktoré zväčšenie prsníkov požadovali len kvôli tomu, že si mysleli, že im väčšie prsia zachránia vzťah alebo pomôžu v kariére, ale neboli pevne rozhodnuté, že zákrok chcú naozaj podstúpiť kvôli sebe a vlastnému dobrému pocitu. Takým klientkam odporúčame, aby si nechali na rozhodnutie viac času, aby sa neunáhlili a prišli k nám až vtedy, keď budú o vhodnosti zákroku presvedčené na sto percent.

Viac informácií získate na www.esthetic.sk

K téme

Krása skrytá v prírode: Tinktúry do pleťových vôd Ako omladnúť? Vedci tvrdia, že toto zníži váš vek o neuveriteľných 30 rokov

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.