6 vecí, ktoré by ste mali vedieť o správnej intímnej hygiene

intímna hygiena, dvaja
6 vecí, ktoré by ste mali vedieť o správnej intímnej hygiene GettyImages

Intímna hygiena je pre zdravie ženy nesmierne dôležitá. Staráte sa o seba „tam dole“ správne?

Napriek tomu, že hygiena je pre ženu úplne prirodzenou záležitosťou, až štvrtina žien pravidelne bojuje s gynekologickými problémami. Prečítajte si, ako sa správne o seba starať v intímnej oblasti a kedy je nevyhnutné navštíviť lekára.

Čo by ste mali vedieť:

• Pokiaľ ste zdravá, vaše intímne partie nezapáchajú

• Používanie bežných mydiel môže spôsobovať zápaly a infekcie

• Vaginálnou infekciou sa môžete nakaziť aj bez pohlavného styku

• Výtok má každá žena a je mimoriadne dôležitý pre ženské zdravie

• Vagína má do veľkej miery schopnosť čistiť sa zvnútra sama

• V prípade, že váš výtok zmenil farbu, páchne alebo je hustejší, je nevyhnutné vyhľadať lekára

Pri nákupe kozmetiky na ženskú intímnu hygienu sa určite vyvaruje mydlám a klasickým sprchovacím gélom. Môžu totiž narušiť prirodzené prostredie pošvy a pravidelné používanie môže spôsobiť svrbenie, pálenie alebo zápaly.

Používajte preto len výrobky určené na intímnu hygienu, ktoré majú antibakteriálne účinky a vlažnú vodu. Počas umývania určite nepoužívajte špongie alebo rukavice. Môžu spôsobiť drobné poranenia na jemnej pokožke pošvy. Umývajte sa preto výlučne len rukami.

Pravidelným používaním správnych výrobkov predchádzate nepríjemným mykózam, zápachom a výtokom. Udržiavate si tak „tam dole“ kyslé prostredie, a tým si zvyšujete potrebnú obranyschopnosť.

Uterák, ktorý používate po sprchovaní, by mal byť mäkký a suchý. Mali by ste ho pravidelne obmieňať a používať len vy sama.

Rovnako veľký dôraz treba klásť pri výbere spodnej bielizne. Uprednostnite bavlnu pred syntetickými vláknami. Umelé vlákna totiž nedovolia pokožke dýchať a vytvárajú v nohavičkách vlhké prostredie, ktoré je ideálne pre šírenie baktérií.

Starostlivosť počas svojich dní

Počas svojich dní by ste sa mali vyhýbať sexuálnemu styku, nakoľko sa tým zvyšuje riziko infekcie. V tomto období by ste mali dbať na zvýšenú hygienu, nakoľko sme počas týchto dní tam dole viac oslabené. Nevyhnutné je pravidelné vymieňanie si vložiek (každé 2-3 hodiny) a striedanie tampónov a vložiek.

Predchádzate tak zápalom, plesniam i zápachu. Používajte radšej klasické, neparfumované vložky. Citlivé miesta zbytočne dráždia a môžu ľahko narušiť prirodzené ochranné prostredie pošvy.

Nikdy nechoďte spať s tampónom, nakoľko ich treba pravidelne meniť, inak môžu spôsobiť syndróm toxického šoku, ktorý vie byť až smrteľný.

Rovnako aj stravovanie je nesmierne dôležité pre vaše zdravie. Mali by ste konzumovať dostatok kyslých mliečnych výrobkov, ovocia i zeleniny a vyhýbajte sa sladkostiam.

Pokiaľ sa vám tam dole čokoľvek nezdá, neodkladajte to a snažte sa čím skôr navštíviť svojho gynekológa, ktorý vám určite ochotne a rád pomôže.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom