Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bolesť, beh, leto
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
14. mája 2018 ZdravieDomáci lekár od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Zlyhávajú vám obličky? Tu je 8 príznakov, ktoré väčšina ignoruje

Obličky sú jedným z najdôležitejších orgánov v ľudskom tele, ktoré sa nachádzajú pod hrudným košom. Preto nepodceňujte tieto príznaky, ktoré nás môžu varovať pred ich zlyhaním.

Obličky každý deň filtrujú 120-150 litrov krvi. Zabraňujú nahromadeniu prebytočných tekutín a odpadu v tele spracovaním krvi.

Okrem uvedeného udržiavajú naše kosti zdravé a kontrolujú hladinu elektrolytov. Obličky prispievajú k regulácii krvného tlaku a podporujú tvorbu červených krviniek.

Ak dôjde k poškodeniu obličiek, predstavuje to hrozbu pre celkové zdravie. Je veľmi dôležité rozpoznať príznaky poškodenia obličiek. Vďaka tomu si udržíte vaše telo zdravé a silné.

Medzi najčastejšie príznaky poškodenia obličiek patrí nasledovné:

1. Opúchanie

V prípade, že obličky nefungujú správne, prebytok tekutiny v tele sa neodstráni a hromadí sa v organizme. To môže viesť k opuchom členkov, rúk, tváre, chodidiel a nôh. Takže príznakom zlyhávajúcich obličiek je náhly opuch.

2. Zmeny močenia

  • Pocity tlaku a ťažkosti pri močení
  • Váš moč môže obsahovať krv
  • Tmavý moč
  • Môžete močiť menej často alebo v malom množstve
  • Aj časté nutkanie na močenie môže byť jedným z príznakom ochorenia obličiek
  • Váš moč obsahuje bublinky alebo penu
  • Môžete močiť počas noci

3. Kožná vyrážka

Kožné vyrážky a silné svrbenie sú spôsobené nahromadením odpadu z dôvodu zlyhávania obličiek. Vplyvom toxínov je koža suchá a podráždená. Aj keď sa snažíte liečiť kožnú vyrážku, váš problém s obličkami sa tým neodstráni.

4. Únava

EPO alebo Erytropoetín je hormón, ktorý sa podieľa na produkcii červených krviniek, ktoré dodávajú kyslík. Vzniká v zdravých obličkách. Ak dôjde k ich poškodeniu, počet červených krviniek sa zníži, čo má vplyv na dodávky kyslíka v tele. To vedie k anémii a k poklesu energie vo svaloch.

5. Dýchavičnosť

Aj tento zdanlivo nesúvisiaci príznak môže byť prejavom poškodenia obličiek. Znížený počet krvných buniek nesúcich kyslík je dôvod, prečo telu a aj pľúcam chýba.

6. Kovová chuť v ústach

V dôsledku hromadenia toxínov v krvi dochádza k zmenám chuti. Takisto nepríjemný zápach z úst vám prezradí poškodenie obličiek.

7. Bolesť

Ak trpíte poškodením obličiek, môžete zažiť bolesť v hornej časti chrbta alebo na rovnakej strane ako sa nachádzajú obličky. Kŕče a silné bolesti bývajú zvyčajne spôsobené obličkovými kameňmi a obličkovými infekciami.

8. Problémy so sústredením a závrate

Poškodenie obličiek súvisí s nedostatkom kyslíka v mozgu, čo znižuje koncentráciu. Tiež sa môže objaviť závrate a problémy s pamäťou.

Pociťuje niektoré z príznakov? Neignorujte ich. Veď vaše zdravie je to najcennejšie, čo máte.

Zdroj: www.healthandhealthyliving.com

K téme

Vedci zistili ďalší nebezpečný dôsledok nespavosti. Toto treba vedieť! Štúdia odhalila dve polohy počas spánku, ktoré zvyšujú riziko Alzheimerovej choroby

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.