Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Autizmus, zdravie, dieťa, samota, chlapec, školák, autista
Thinkstock
21. júna 2017 Lifestyle od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Máte syna čudáka? Môže za to tento prekvapivý fakt

Vďaka tejto skutočnosti budú vaše deti inteligentnejšie, sústredenejšie na veci, ktorým sa venujú, a menej ich bude trápiť, čo si o nich myslí okolie. Inými slovami, z pohľadu väčšinovej spoločnosti – budú to podivíni.

Muži, odďaľujúci splodenie potomstva do neskoršieho veku, zároveň zvyšujú pravdepodobnosť, že budú mať synov, ktorí sa budú vymykať norme. Budú inteligentnejší, sústredenejší na veci, ktorým sa venujú, a menej ich bude trápiť, čo si o nich myslí okolie. Inými slovami, z pohľadu väčšinovej spoločnosti – budú to podivíni. K takémuto záveru dospel tím vedcov z londýnskej King’s College.

Ako informuje britská BBC, vedci skúmali vlastnosti a správanie 15-tisíc dvojčiat vo veku 12 rokov a špeciálne posudzovali ich neverbálnu inteligenciu, schopnosť sústrediť sa na záležitosť, ktorej sa práve venujú, a tiež to, či nezapadajú do kolektívu a vymykajú sa zo „šedého priemeru“.

Zaujímavým zistením podľa BBC je, že vek matky v tejto otázke nehrá žiadnu rolu. Tiež sa nezistilo, že by boli v tomto smere vekom otca alebo matky akokoľvek ovplyvnené dievčatá. Prenos „čudáctva“ tak spozorovali len medzi staršími otcami a ich synmi.

Vedci pre tento fakt zatiaľ nemajú žiadne spoľahlivé vysvetlenie. Jednou z možností, ktoré pripúšťajú, je to, že muži, ktorí majú deti až vo vyššom veku, sú sami často podivíni, a preto je logické, že podobné vlastnosti majú aj ich deti. To však okrem iného nevysvetľuje, prečo tento prenos funguje iba u chlapcov.

Vedci však zároveň varujú rodičov, aby sa nespoliehali na to, že keď budú mať dieťa vo vyššom veku, bude určite výnimočné a geniálne. Stále totiž nevyvrátili staršie štúdie, ktoré tvrdia, že spermie starších mužov sú náchylnejšie na genetické vady a ich deti majú o niečo vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie autizmus alebo schizofrénia.

K téme

Ako naučiť deti nové slovné spojenia? Tri otázky pre psychologičku Mgr. Janu Ashford: Je veľa detí, ktorým striedavá starostlivosť neprospieva

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.