Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Flirt, pár, dvaja, rande, láska,
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Thinkstock
24. januára 2017 LifestyleSex a vzťahy od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Medzinárodný deň komplimentov: Viete, ako dávať a prijímať pochvalu?

Oslávte dnešný deň tak, že niekomu urobíte radosť. Viete však, ako reagovať na poklonu a vedieť ju prijať?

Pochvala vyvoláva pozitívne pocity, po ktorých podvedome túžime. Možno aj preto práve jej patrí 24. január, ktorý bol vyhlásený za Medzinárodný deň komplimentov. Poklona však neurobí radosť len tomu, komu bola určená, ale aj tomu, kto ju vyriekol. „Urobiť niekomu radosť, nech už je to maličkosť ako úsmev alebo milé slovo, pochváliť druhého a vidieť, ako sa rozžiari, to nás urobí šťastnými. Veď miliardári Ako Bill Gates Alebo Warren Buffett hovoria, že práve podpora druhým im pomohla poznať pravé šťastie,“ vysvetľuje psychologička a koučka Kamila Jetmarová a radí: „Chváľme, dávajme komplimenty, hovorme ľuďom pekné veci – nielen preto, že sa nám to vráti.“

  1. Povýšte kompliment na ďalšiu úroveň

Akýkoľvek kompliment urobí radosť. Ale kompliment na ,mieru‘ pomáha človeku budovať ešte väčší pocit jedinečnosti,“ hovorí Kamila Jetmarová. Nezostávajte len u „pekného trička“ alebo „pekného účesu“. Prispôsobte lichôtku konkrétnej osobe a vysvetlíte jej, prečo si to myslíte. Napr. „Táto farba ti pristane, zvýrazňuje tvoje oči,“ alebo „V tých šatách vyzeráš skvelo, tvoja postava v nich dokonale vynikne.“

  1. Fantázii sa medze nekladú

Najúprimnejšie je pochváliť človeka z očí do očí vo chvíli, keď sa  naskytne príležitosť na vyjadrenie komplimentu. Nie je na čo čakať. Buďte však trochu kreatívni a zapojte fantáziu – pustite výstižnú pesničku, potešte kvetom so zaujímavým odkazom, alebo prekvapte drobnou pozornosťou. Stačí dať maličkosť, ktorá poteší každého, napríklad želatínové medvedíky HARIBO.

  1. Oceňte osobnosť toho druhého

Prestaňte byť povrchní a nehodnoťte len zovňajšok. Ak sa cítite v prítomnosti danej osoby príjemne, rozumiete si a môžete veľa vecí riešiť na rovinu, bez obáv odkryte svoje sympatie. Oceňte intelekt druhého človeka, zmieňte sa, ako na vás pôsobí a vyjadríte k nemu dôveru napríklad takto: „Si veľmi úprimný človek, pôsobíš na mňa veľmi otvorene. Môžem s tebou prebrať úplne všetko.“

 

Kompliment, pochvala
Thinkstock

Tri tipy, ako prijímať komplimenty

„Keď naša fotka na Facebooku dostane lajk, vyplaví sa dopamín, teda hormón šťastia. Všimnite si, čo sa stane, keď dostanete SMS. Rozosielame krátke textové správy a túžime po tom, aby sa nám nejaká vrátila, „ vysvetľuje popularitu sociálnych sietí Kamila Jetmarová.

Viete, ako kompliment zložiť, ale neviete si rady, ako s ním naložiť? Pre mnohých je náročné pochvalu prijať, pretože za ňou začnú hľadať niečo viac. Realita je však úplne jednoduchá – väčšina ľudí vás chce naozaj len potešiť.

  1. Neodplácajte kompliment ihneď

Keď vám niekto zloží poklonu, neznamená to, že vy musíte tiež okamžite iných za niečo pochváliť. Za vrelé slová pekne poďakujte a obdarujte toho druhého úsmevom. Nenúťte sa kompliment ihneď oplácať len z obavy, aby ste nepôsobili márnivo.

  1. Lichôtku si zapamätajte

Začne váš mozog pochybovať o komplimente akonáhle obdržíte lichôtku? Alebo ešte horšie, pustíte sa do pochybovania o sebe samých? Až budete nabudúce pochválení, zapamätajte si tento moment a premýšľajte o tom, prečo sa cítite zvláštne. Čím skôr začnete veriť tomu, že si kompliment zaslúžite, tým jednoduchšie ho prijmete a urobí vám radosť.

Kompliment, úspech, práca
Thinkstock
  1. Sústreďte sa na reč tela

Z neverbálneho spôsobu vyjadrovania občas získame omnoho viac informácií než zo slov samotných. Držanie tela ovplyvňuje to, ako premýšľame a ako nás ostatní hodnotia. Okolie vníma sebavedomé vystupovanie pozitívne. Pokiaľ sa budeme cítiť dobre, nebudeme pochybovať ani o vyjadrenom komplimente.

„Okrem fyzického postavenia tela hrá veľkú rolu aj mimika. A to v tom, ako sa cítime. Vzťah medzi mimikou a pocitmi riešia psychológovia už veľmi dlho. Základnou otázkou je, čo prichádza skôr – výraz tváre, alebo pocity? Usmievame sa, pretože sme veselí, alebo sme veselí, pretože sa smejeme?“ uvádza psychologička a koučka Kamila Jetmarová a dodáva: „James-Langeho teória vedecky dokazuje, že pokiaľ sa usmievame, cítime sa lepšie. Následne vyzeráme lepšie, vyžarujeme pozitívnu energiu, ktorá pôsobí na naše okolie. V tej chvíli začína fungovať začarovaný kruh – čím viac pozitívnej energie vyžarujeme, tým viac je dostávame späť.“

K téme

4 dôvody, prečo veľká láska ničí váš vzťah Slovenky sú expertky na sebakritiku, tvrdí psychologička

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.