Odkiaľ prišlo Človeče, nehnevaj sa?

Spoločenská hra, Človeče, nehnevaj sa, rodina, deti, hrať sa, zábava
Thinkstock

Aj keď má hra Človeče, nehnevaj sa za sebou veľmi dlhú históriu, nestala sa nezaujímavou, ale je neustále veľmi populárnou u všetkých vekových kategóriách.

Predchodca hry Človeče, nehnevaj sa

Táto svetoznáma spoločenská hra sa pýši dlhou tradíciou, no o tom, ako vznikla, vie len máloktorý hráč či hráčka. Človeče má svoj pôvod v prastarej indickej hre Pačísí, známej už v 7. storočí. Namiesto kociek sa v tom čase používali kauri, teda mušle ulitníkov, ktoré v minulosti slúžili ako platidlo. Hra sa po prvýkrát dostala do Európy putovaním cez Srí Lanku, Perziu a Palestínu do Španielska, kde bola známa ako Parchis. Po druhýkrát ju do Európy priniesli Angličania na konci 19. storočia priamo z Indie, ktorá bola vtedy ich koloniálnym panstvom.

Hra je zapatentovaná
, Človeče, nehnevaj sa, rodina, deti, hrať sa, zábava
spoločenská hra Thinkstock

Táto populárna hra bola v roku 1896 patentovaná a uvedená na trh pod názvom Ludo (z latinského ludus – hra) v dnešnej podobe a s dnešnými pravidlami. Za jej úspechom a rozšírením do sveta stojí nemecký obchodník Josef Friedrich Schmidt, ktorý ju krátko pred prvou svetovou vojnou vydal pod názvom Mensch, ärgere dich nicht (Človeče, nehnevaj sa). Je však známa aj pod názvom Eile mit Weile (Ponáhľaj sa pomaly). Od roku 1914 sa hra začala sériovo vyrábať a bolo predaných viac než 60 miliónov kusov.

Pravidlá sa viac nemenia, len variujú

Oficiálne pravidlá hry sa od roku 1914 nemenia, no existujú rôzne varianty, ako ich pozmeniť a hrať hru nie celkom obyčajne. Okrem klasického spôsobu je možné hrať Človeče napríklad jeho alternatívou vo väčších rozmeroch, vhodnou najmä do záhrady alebo do veľkých interiérov. Samotná veľkosť hry z nej tvorí nový neklasický typ, no aj tak existujú možnosti, ako aj rozmerné Človeče hrať tak trochu netradične. „Aj keď je zvykom hrať Človeče po jednotlivcoch, vo svojej väčšej verzii je veľmi zaujímavé, keď sa vytvoria tímy a hrá sa kolektívne. Takto hra nie je obmedzená v rámci počtu hráčov, a pôsobí tak nielen zábavne, ale nabáda aj k tímovosti,“ povedala Kristína Havasová, spoluzakladateľka e-shopu ZáhradnéHry.sk.

Niektoré tradičné hry s dlhou históriou možno hrať aj vynoveným spôsobom, ktorý im pridá na atraktivite. Aj keď sú zábavné aj vo svojej klasickej forme, vymýšľaním nových verzií a pravidiel sa môžu stať ešte zábavnejšími a zaujímavejšími.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom