Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
bolesť, brucho, zápal slepého čreva, žena, posteľ, smútok, zdravie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
shutterstock.com
10. februára 2014 ZdravieZdravý život od MonaSITA Diskusia()

Pozor na znečistené ovzdušie: Hrozí zápal slepého čreva!

Zlý vzduch nám škodí. To vie každý z nás. No to, že jeho zásluhou dostaneme zápal slepého čreva, tušil asi málokto. Aspoň tak tvrdí kanadská štúdia.

Výskum realizovaný univerzitou v Calgary a Toronte zistil, že znečistené ovzdušie má negatívny vplyv na naše zdravie aj po tejto stránke. Zlý vzduch nám škodí. To vie každý z nás. No to, že jeho zásluhou dostaneme zápal slepého čreva, tušil asi málokto. Túto skutočnosť tvrdia kanadskí vedci, ktorí skúmali príčiny výskytu apendicitídy na 5191 dospelých hospitalizovaných v rokoch 1999 – 2006 v meste Calgary. K 52 percentám hospitalizácií zápalového ochorenia slepého čreva došlo medzi aprílom a septembrom. Jedná sa o kanadské najteplejšie mesiace. Je teda väčšia pravdepodobnosť, že viac času ľudia strávia pobytom vo vonkajšom prostredí.

Záleží od úrovne ozónu

Zvýšené riziko objavili i v dňoch s väčším výskytom negatívnych látok v ovzduší. Vedci použili údaje z Národného úradu pre životné prostredie v Kanade. Táto inštitúcia monitoruje hodinové úrovne ozónu, oxidu dusičitého, oxidu siričitého a oxidu uhoľnatého. Keď výskumníci porovnávali 5-dňový priemer koncentrácií ozónu pred prijatím do nemocnice, zistili, že pacienti mali približne o 15 percent väčšiu šancu byť hospitalizovaný na zápal slepého čreva práve v dňoch s jeho najvyššou koncentráciou.

Najviac zápalov slepého čreva počas priemyselnej revolúcie

Podľa vedcov súvislosť medzi znečistením ovzdušia a zápalom slepáka potvrdzuje i ďalší fakt. Najväčší nárast tohto ochorenia v priemyselne vyspelých krajinách nastal počas priemyselnej revolúcie, čiže koncom 19. storočia a začiatkom 20. Mierny pokles zaznamenali až v sedemdesiatich rokoch 20. storočia, kedy boli prijaté právne predpisy s cieľom zlepšiť kvalitu ovzdušia.

Zápalom slepáka trpia viac muži ako ženy

Tento výskum prišiel i so zaujímavým zistením, že apendicitída postihuje viac mužov ako ženy. Prečo je tomu tak? Dr. Kaplan, jeden z realizátorov spomínanej štúdie, to zdôvodňuje tým, že viac mužov v porovnaní so ženami vykonáva zamestnanie vo vonkajšom prostredí.

Vedci však neobjasnili, prečo negatívne látky vyskytujúce sa v našom prostredí zvyšujú riziko apendicitídy. „Znečisťujúce látky v ovzduší môžu vyvolať zápalové reakcie, len na objasnenie tohto javu je potrebný ďalší výskum,“ tvrdí Dr. Gilaad Kaplan.

Odporúčané články

Toto sú jedlá,ktorými sa dá bojovať proti bolestivým zápalom v tele! Zdravotné príčiny ženskej depresie

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Zdravý život

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.
Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies