Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
telo, postava, žena, nohavičky, štíhla línia, boky, intímne zdravie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Thinkstock
30. marca 2015 Deti a rodinaTehotenstvo od SITASITA Diskusia()

Prieskum zisťoval: Toto vedia Slovenky o svojom tele!

Projekt, ktorý uskutočnila Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť, zistil tieto nasledujúce prekvapivé skutočnosti.

Slovenské ženy nemajú dostatočné informácie o fungovaní svojho tela či hormonálnej antikoncepcie. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť (SGPS) medzi 1314 respondentkami vo veku od 15 do 25 rokov.

Na sto percent vedela iba štvrtina Sloveniek

Z 15 otázok odpovedalo stopercentne správne iba 25 percent respondentiek. Viac ako 15 percent opýtaných žien vedelo správne odpovedať iba na dve tretiny otázok. Najväčšie problémy robilo zadanie, v ktorom mali určiť pravdivosť vety: Niektoré druhy hormonálnej antikoncepcie chránia ženu pred rakovinou sliznice maternice, vaječníkov a znižujú riziko srdcovo-cievnych ochorení. Toto pravdivé tvrdenie označilo správne len 368 žien.

Čítajte aj: Hrozí z používania vložiek a tampónov rakovina?

Gynekológa vyhľadáme iba v poslednej chvíli

Cieľom projektu bolo upozorniť na dôležitosť konzultácie v spomínaných otázkach s odborníkmi. „Chceme, aby sa ženy a dievčatá obracali s otázkami na odborníkov v gynekologických ambulanciách, ktorí majú kvalifikované vzdelanie a najnovšie informácie. Dokážu tak každej pacientke najlepšie poradiť. Pacientky často volia návštevu ambulancie ako poslednú možnosť, čo by sa malo zmeniť,“ uviedol prezident SGPS Ján Danko.

Webstránka, ktorá uľahčí ženám život

V spojitosti s touto témou SGPS vytvorila webstránku www.milujemeaplanujeme.sk, ktorá ponúka informácie o ženskom tele či gynekologickú poradňu. „Verím, že informácie na tejto novej webstránke uľahčia ženám život a ochránia ich zdravie,“ dodal Ján Danko.

Čítajte aj: 3 najčastejšie intímne problémy: Takto s nimi zatočíte!

Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť (SGPS) združuje gynekológov na Slovensku od roku 1969. Jej úlohou je vzdelávať ich a tiež verejnosť v oblasti gynekológie a pôrodníctva. Organizuje významné vedecké podujatia s medzinárodnou účasťou. V roku 1994 začala vydávať časopisy Slovenská gynekológia a pôrodníctvo a Praktická gynekológia. SGPS má v súčasnosti približne 1100 stálych členov a 32 čestných členov z domova a zo zahraničia.

Informácie agentúre SITA poskytla Lenka Kollerová z agentúry Neopublic Porter Novelli.

Odporúčané články

Hrozí z používania vložiek a tampónov rakovina? 6 vecí, ktoré by ste mali vedieť o správnej intímnej hygiene

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.