Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
kúpele, žena, kúpeľ, pokožka, zdravie, beauty, liečivé rastliny, relax
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
shutterstock.com

Rastlinné kúpele a ich blahodarný účinok

Liečebný účinok teplej a studenej vody s prísadami rastlín poznali už v dávnej minulosti. O jeho prospešnosti si niečo povieme i dnes.

Už staroveké národy poznali blahodarné účinky liečivých kúpeľov. Do teplej vody sa pridávali rôzne prísady pochádzajúce z prírody, ktoré pomáhali nielen ku kráse žien, ale aj k zdraviu tela. Liečivý účinok teplej a studenej vody s pridaním rastlín využíval i nemecký farár Kneipp (1821 – 1897), ktorý založil vodoliečebný ústav vo Worishofe. Svojim pacientom prikazoval pridávať do kúpeľa rozličné rastliny. Dôraz kládol na otužovanie. Odtiaľ pochádza výraz „kneipovanie“, ktorý znamená otužovanie studenou vodou spojené s behaním naboso po zarosenej tráve.

Za Kneippových čias bolo kúpanie takmer obradom. Dámy si do kúpeľa v drevených korytách neraz pridávali aj podivné prísady na pestovanie krásy. Kúpali sa napríklad vo vode zmiešanej s čerstvo nadojeným mliekom alebo s rozmiaganými jahodami, malinami, nakrájanými uhorkami alebo posekaným špenátom.

V súčasnosti vieme, že tieto prísady, používané v minulosti, majú dodnes isté opodstatnenie. Aj dnes si do kúpeľa pridávame rozličné prísady podľa účelu, ktorý chceme kúpeľom dosiahnuť. Môžeme si pripraviť iba voňavý kúpeľ, alebo ním prispieť k dobrému spánku. No i naopak. Povzbudiť sa k čulosti. Kúpeľom si môžeme liečiť suchú, mastnú či nečistú pokožku, alebo ním podporiť celkovú regeneráciu. Kúpeľ pripravený z výluhov z rastlín má mnoho výhod oproti kúpeľom s hotovými penivými a rozličnými chemickými prísadami do kúpeľa.

Niektoré hotové kúpeľové soli sú nevhodné pre citlivú kožu, vysušujú ju a nikdy nemôžu nahradiť liečivý účinok výluhov z rastlín. Dnes je vedecky dokázané, že niektoré obsahové látky rastlín sa kožou vstrebávajú a takto prechádzajú do krvného a lymfatického obehu, čím vyvolávajú špecifické účinky. Napokon sa vylučujú močom, potením a vydychovaním.

Recepty na prípravu konkrétnych rastlinných kúpeľov prezradíme nabudúce.

Odporúčané články

Krása skrytá v prírode: Masky pre mastnú pleť Krása skrytá v prírode: Masky pre citlivú a starnúcu pleť

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Beauty - tvár a telo

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.
Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...