Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Farby
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
20. septembra 2018 ZdravieZdravý život od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Tajomstvo farieb: Spoznajte ich účinky na náš organizmus

Farby majú nielen estetické, ale i liečivé účinky, ktoré overovali staré národy po dlhé roky. V súčasnosti je farebná terapia využívaná hlavne prírodnými liečiteľmi, no vám postačí, ak spoznáte účinky jednotlivých farieb na ľudský organizmus.

Farby ovplyvňujú naše telo aj dušu viac, ako si dokážeme predstaviť. Spôsobujú fyziologické zmeny v bunkách tela a menia funkčný rytmus. Každá bunka má svoje zafarbenie a vibrácie a ak ochorie, jej vlny zmenia tvar. Keď jej však dodáme lúče potrebnej farby, bunka sa vráti do normálnej vibrácie, vďaka čomu vyzdravie. Každá zo základných farieb má určitú vlnovú dĺžku so špecifickou dávkou energie.

Modrá

Je symbolom chladu, sviežosti, pokoja a nekonečnosti. Pôsobí na bolesti, ktorej centrum leží v mozgu. Uvoľňuje napätie, podporuje a urýchľuje uzdravovanie. Svetlomodrá farba tlmí migrénu, znižuje vysoký krvný tlak a má priaznivý účinok na zrak.

Červená

Upozorňuje na nebezpečenstvo, ale je aj symbolom tepla a vzrušenia. Dodá vám energiu a motiváciu, stimuluje mozgové bunky a chuť na sex. Zobrazuje lásku, živosť, energiu, nebezpečenstvo, hnev, zmyselnosť, nadšenie a vášeň. Jej vínový odtieň predstavuje luxus a eleganciu. Vplýva na krvný obeh, zvyšuje telesnú teplotu a pomáha tiež pri tvorbe adrenalínu. Znižuje pocit únavy a pri kolorterapii sa používa na liečenie málokrvnosti, zápalu hrubého čreva, chronického prechladnutia, zápale kĺbov a depresiách. Je ako stvorená pre marketingové účely, pretože predáva produkt a zvyšuje chuť do jedla.

Žltá

Je farbou slnka a preto vyžaruje teplo a pohodu. Udržuje človeka nad vecou a zbavuje ho strachu. Má sklony povzbudzovať a zahrievať. Zvyšuje tiež schopnosť sústrediť sa, podporuje tvorivé myslenie človeka. Údajne podporuje aj činnosť čriev. Pôsobí sviežo, mlado a osviežujúco. Táto farba údajne zvyšuje výkonnosť a dodáva chuť do učenia. Podporuje nadväzovanie kontaktov, tvorivosť a dodáva inšpiráciu, preto sa často využíva v umeleckých kruhoch. Napomáha organizmu vo vylučovaní jedovatých látok, zmierňuje depresiu a regeneruje vyčerpané nervy, čo má na svedomí dobrú náladu.

Zelená

Upokojuje myseľ i telo. Je balzamom pre naše srdce a nervovú sústavu. Zelená má opačný účinok ako jej červený rival – znižuje krvný tlak, upokojuje nervový systém a vytvára osobnú rovnováhu. Ľudia si ju najčastejšie spájajú s prírodou a práve v tejto súvislosti predstavuje život, rast, mladosť, obnovu, nádej a pokoj. Stelesňuje rozum, silu a rovnováhu. Energetické vyžarovanie zelenej sa dá charakterizovať ako životná sila, ktorá posilňuje telo i ducha. Vďaka jej blahodarným účinkom proti vyčerpanosti zmierňuje migrény.

Práve vzťah k farbám môžu lekári využiť na posúdenie telesného i duševného stavu svojich pacientov. Štyrom základným farbám spektra priraďujú štyri základné varianty vnímania samého seba: zelená predstavuje sebaúctu, červená sebadôveru, modrá spokojnosť a žltá vnútornú slobodu. Práve tieto vlastnosti charakterizujú plnohodnotnú osobnosť, schopnú kvalitného života.

Môžu farby skutočne liečiť?

Test farieb slúži len k diagnostike, na určenie aktuálneho psychického stavu pacienta. Mnohí liečitelia ale tvrdia, že je možné pomocou farieb i uzdravovať. Ak máte zdravotné ťažkosti, obnoviť si rovnováhu môžete napr. nosením oblečenia a kameňov v príslušnej farbe alebo jedením pokrmov tejto farby.

Či už liečiteľom veríte alebo nie, každý občas máva obdobia, kedy ho niektorá farba neodolateľne priťahuje. Ktorá je tá vaša?

K téme

Zdravé šťavy, ktoré bojujú proti týmto 6 problémom Spala s červenou cibuľou okolo krku. Keď sa zobudila, výsledok ju prekvapil

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.