Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto humeni kova .jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
17. apríla 2017 LifestyleOsobnosti od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Tri otázky pre Máriu Humeníkovú, klinickú psychologičku, ktorá prezradila rady, ako v zdraví prežiť enormné zaťaženie v práci

V rubrike Tri otázky pre …. sme sa jej pýtali aj na to, či sa workoholizmus môže skončiť aj invalidným dôchodkom. Ponúka tiež recept na to, ako v zdraví prežiť enormné nasadenie a zaťaženie v práci.

Mária Humeníková

KLINICKÁ PSYCHOLOGIČKA, PSYCHOTERAPEUTKA

Venuje sa duševnému zdraviu, psychoterapii, psychosomatike a krízovej intervencii.

Manažéri sú stále viac od vedenia či majiteľov firiem tlačení do lepších výsledkov,  ľudia sú v práci pod väčším tlakom. Ako si v tomto  vysokom pracovnom tempe môžu udržať správne duševné zdravie?

Keď je tempo príliš vysoké, je potrebné spomaliť, vedome. Rozdeliť svoje sily, pozornosť a energiu a  venovať sa aj niečomu inému, než je práca – koníčky, vzťahy v rodine, priateľstvá, zaraďme do života pohyb, vydávajme sa pravidelne na prechádzky do prírody. Záťaž striedajme s odpočinkom. Vyčerpajme dni dovolenky, ktoré máme v priebehu roka, neprenášajme ich do ďalšieho. Počas voľna je dobré vyvažovať svoje zameranie. Ak pracujeme duševne, hýbme sa, zapojme to, čo väčšinou nepoužívame. Ak pracujeme fyzicky, v ťažkých podmienkach, dožičme svojmu telu relax a regeneráciu v prostredí zdravého vzduchu. Nemusíme ísť na drahú dovolenku, stačí na čas opustiť to záťažové prostredie a tráviť čas spôsobom, pri ktorom nám je dobre a cítime, že žijeme. V každodennom zhone nezabúdajme na rituály, ktoré predelia čas práce a odpočinku (napr. po príchode z práce si dať sprchu, šálku dobrej kávy alebo čaju a s posledným dúškom prestať myslieť na robotu). A žime v prítomnosti,  vychutnávajme si ju, skrášlime si to svoje „tu a teraz“…

Kedy sa človek vlastne stáva workoholikom?

Príznaky workoholizmu si všimnú najmä ľudia v blízkosti workoholika. Najčastejšie rodina, či kolegovia. On sám si svoju závislosť obvykle nepripúšťa, podobne ako alkoholik nevidí svoju závislosť, ktorou trápi seba alebo okolie. Na prvom mieste workoholikov je práca a práca. Nič iné im neprinesie toľko naplnenia. V práci sa cítia nenahraditeľní a  pracujú aj 16 hodín denne. Prirodzene tým prichádzajú o čas, ktorý by mohli venovať rodine a priateľom. Zanedbávajú tak svojich blízkych, vzťahy s nimi, nevedia relaxovať a majú výčitky, keď nepracujú.

Môže sa vyhorenosť zamestnanca podpísať až pod jeho zdravie tak, že skončí na invalidnom dôchodku, napríklad s chronickým únavovým syndrómom?

Dlhodobé preťažovanie organizmu, ktorý sa nemá kedy regenerovať, naozaj môže viesť k závažným zdravotným problémom. Chronická únava môže človeka trápiť sama o sebe alebo sa spájať s inými ťažkosťami, ktoré sú spojené s poklesom výkonnosti a môžu mu znemožniť jeho sociálne role, či ho dokonca naozaj neraz aj invalidizovať.

Lucia Tomečková

K téme

Tri otázky pre Ondreja Majera, majiteľa eventovej agentúry SlovakPromo Management, s.r.o., ktorú nepoložila finančná kríza Tri otázky pre Marianu Metwaly Veiglovú, riaditeľku cestovnej kancelárie TUI ReiseCenter, takáto bude podľa nej DOVOLENKA 2017

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.