Túžite po dobrej nálade? Dajte šancu bylinkám

Rastliny, ktoré majú priaznivý vplyv na krásu vašej pleti
thinkstock.com

Zlepšujú náladu bez vedľajších účinkov, upokojujú nervový systém a zaháňajú stres aj depresiu – ak spolu s vonkajšou teplotou klesá aj nálada, nastal čas naordinovať si bylinky.

V sychravejšom počasí sa náchylnosť na melancholické nálady zvyšuje. Smútok a pocity úzkosti sa pritom dajú zahnať aj vďaka bylinkám, ktoré nezaťažujú organizmus a na rozdiel od liekov nemajú žiadne vedľajšie účinky. Stačí ich ponoriť do horúcej vody a vychutnať si ich v šálke čaju alebo ich pridať do rôznych pokrmov. Pozrite si prehľad tých, ktoré zatočia so zimnou depresiou a upokoja napäté nervy.

Harmanček

čaj
shutterstock

Jednou z osvedčených byliniek, ktorá funguje ako zlepšovač nálady, je harmanček. Zmierňuje úzkosť, má upokojujúce a sedatívne účinky, vďaka čomu dopomáha aj k zdravému spánku. Harmanček dokáže usporiadať rozlietané myšlienky, okrem toho uvoľňuje svalové kontrakcie, najmä hladké svalstvo čriev, preto je ideálny pri žalúdočných kŕčoch a tráviacich ťažkostiach.

Šalvia

Šalvia muškátová sa kedysi používala pri výrobe vína a piva. Pivu dodávala horkú a opojnú chuť, ktorá vyvolávala radostnú náladu. Dnes sa už síce do piva nepridáva, ale naďalej pomáha prečisťovať a posilňovať emócie. Vďaka antibakteriálnym účinkom ju, rovnako ako šalviu lekársku, možno použiť ako prírodnú dezinfekciu, pomáha aj pri prechladnutí a zlepšuje trávenie. Má upokojujúce účinky na organizmus, využíva sa pri nervovom vypätí, strese, depresii, únave a nespavosti. So šalviou muškátovou by ste mali oveľa lepšie zvládať aj strach. Dá sa užívať vo forme čaju, výborne chutí aj v tvarohovej nátierke.

herbs
www.shutterstock.com

Medovka

Medovka zbavuje telo precitlivenosti, nervového vypätia a stresu. Slúži na upokojenie organizmu a mysle, využíva sa aj pri nespavosti a bolestiach hlavy. Vďaka citrónovej vôni je príjemná vo forme čaju, šťava z čerstvých listov okrem toho výborne regeneruje a čistí pleť.

Mäta

chudnutie, zdravá strava, jedlo, šalát, žena, úsmev, diéta, zelenina
shutterstock.com

Už Rimania ju radi pili pri svojich filozofických úvahách a besedách, aby posilnila činnosť mozgu. V Grécku bola zasa využívaná ako pomôcka pre atlétov, ktorí si ňou pred súťažami zlepšovali kondíciu. Mäta pomáha zlepšovať zlú náladu, lieči emocionálne bolesti a prispieva k rozvoju sebadôvery. Zaberá pri cestovnej nevoľnosti, vracaní, žlčníkových záchvatoch a zlom trávení. Mäta sa nepoužíva len na prípravu čajov, limonád či sirupov, výborne chutí aj v zeleninových šalátoch, polievkach a sviežich dezertoch.

Oregáno

Oregáno alebo pamajorán slúži ako potravinové korenie do mäsitých, rybacích a zeleninových jedál. Jeho liečivé a antidepresívne účinky sa využívajú pri tíšení bolesti hlavy spôsobenej stresom, pri poruchách spánku, nechutenstve a zažívacích problémoch.

Bazalka

Je vynikajúca nielen do talianskych pokrmov, pomáha aj proti úzkostným stavom, depresiám a nervozite. Bazalka bojuje proti náladovosti, podporuje koncentráciu a tíši bolesť hlavy.

Levanduľa

Levanduľa upokojuje, pomáha pri problémoch so spánkom a poradí si aj s bolesťami hlavy.

korenie, koreniny, výživa, škorica, ďumbier, klinčeky, list, zdravie

Kardamón

Medzi koreniny, ktoré používa ajurvédska medicína na zlepšenie nálady, obnovenie sily a vitality, patrí kardamóm. Navodzuje pokoj, zaháňa letargiu a depresívne stavy. Pridáva sa do likérov a čajov, najlepšie chutí v kombinácii s klinčekmi a zázvorom.

www.health.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom