V Paríži predstavili kolekcie Haute Couture, časť 1.

Elie Saab Haute Couture na jeseň/zimu 2014-15
SITA/AP
reklama:

Prvý júlový týždeň v Paríži už tradične patrí prehliadkam toho najlepšieho a najdelikátnejšieho, čo krajčírske ruky dokážu vytvoriť. Inak tomu nebolo ani tento rok.

Elie Saab

Každý model z dielne Elieho Saaba je ako jedinečné umelecké dielo. Delikátnosť a dokonalá prepracovanosť každého kúsku boli zhmotnené v šifóne, hodvábnom mušelíne, v množstve tylu a dych vyrážajucom zdobení, z ktorého dominovali drobné perličky. Z farieb prevažovali ružová, červená, modrá, sivá, čierna ale i klasická biela. Nesmierne zaujímavo pôsobil ombré efekt, s ktorým sa libanonský návrhár vyhral dosýta v kolekcii určenej do trblietajúcej sa noci.

Fotoalbum k článku:

Christian Dior

S novou dobou sa mení i zákazník a v prípade haute couture je to vraj stále mladšia a mladšia generácia. Nebolo preto žiadnym prekvapením, že masívne pôsobiace róby nahradili o niečo modernejšie verzie pompéznych večerných šiat či slávnostne pôsobiacich overalov. Fascinácia Máriou Antoinettou a dobou pred rokom 1914, inak nazvanou aj bezstarostné krásne časy, bola očividná. Raf Simons jej ale šikovne vdýchol podobu vhodnú pre modernú hip Parížansku. Šaty s obrovskými sukňami nemali obdobu.

Fotoalbum k článku:

Chanel

Značka Chanel už dávno nie je len pre staršie sofistikované dámy, ako to majú mnohí zafixované v pamäti. Strihy zvrškov a kabátikov boli štruktútované a hranaté, šaty však boli strihané na niekoľko spôsobov. Ligotavé tenisky nahradili flip-flopy s viazaním na mašľu. Jedným z hlavných motívov boli mozaiky harmonických geometrických vzorov inšpirované tvorbou francúzskeho architekta Le Corbusiera, spoluzakladateľa purizmu a funkcionalizmu. Prehliadku zatvorila tehotná nevesta v modeli s vlečkou s prepracovanými zlatými a striebornými výšivkami.

Fotoalbum k článku:

Giambattista Valli

Valli prepojil starý Hollywood s ležérnosťou a uvoľnenosťou dneška. To všetko s jemu tak typickou štipkou excentrizmu. Obrovské róby na konci prehliadky pripomínali nadýchané obláčiky plávajúce po modrej oblohe. Biele šatky uviazané na hlavách modeliek a okuliare mali zase umocniť pocit ranného prebudenia sa do slnečného dňa v arabských záhradách pri paláci Alhambra, pýchu španielskeho mesta Granada.

Pozornosť fotografov sa okrem móla sústredila i na početné množstvo celebrít, ktoré okupovali prvé rady prehliadok. Medzi nimi Emma Watson, Marion Cotillard, Jared Leto, Kristen Stewart či jeden z najdiskutovanejších párov súčasnosti Charlize Theron a Sean Penn.

Fotoalbum k článku:

Príspevok napísala popredná módna konzultantka Barbora Dudinská pôsobiaca v Toronte. Pôvodom Slovenka prostredníctvom reportáží približuje najvýznamnejšie spoločenské podujatia vo svete, súvisiace s módou a módnymi trendmi. Aktuálne novinky zo sveta módy prináša aj na jej oficiálnej webovej stránke www.barboradudinska.com.

14. júla 2014

reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod