Balet pre obéznych? Šikovná Angličanka búra predsudky

Balet pre obéznych? Šikovná Britka búra predsudky
Channel 4
reklama:

Hanna Baines sa kvôli šikane pre nadváhu aj napriek láske k tancu vzdala sna o kariére baletky. Vďaka unikátnemu projektu sa nakoniec predsa dostala do svetiel reflektorov.

Hanna Baines, 18-ročná rodáčka z anglického Yorkshire, vždy túžila tancovať. Ako dieťa vyhrala niekoľko tanečných súťaži, keď však oslávila svoje trináste narodeniny a jej váha dosahovala 70 kilogramov, posmech ľudí v jej okolí ju odradil od toho, aby pokračovala v obľúbených hodinách baletu. Ten je totiž podľa zaužívaných stereotypov „rezervovaný“ len pre štíhle a drobné dievčatá.

Balet pre obéznych? Šikovná Britka búra predsudky
Channel 4
Ako hovorí staré príslovie – kto sa smeje naposledy, ten sa smeje najlepšie. V unikátnom projekte Big Ballet, ktorý pripravila televízna stanica Channel 4, si Hanna spolu s ostatnými tanečníkmi s konfekčnou veľkosťou 44 a viac nedávno zatancovala v baletnom predstavení Labutie jazero. Po náročných štyroch mesiacoch tréningov pod vedením tanečníkov z prestížneho súboru Royal Ballet sa skupina nádejných tanečníkov typu „krv a mlieko“, ktorí si kvôli krivkám nikdy nemohli splniť baletný sen, zmenila na ladné labute. Hanna v predstavení získala hlavnú úlohu v postave Odette.

„Tak veľmi som si želala hrať úlohu Odette. Nikdy som nebola princezná a konečne som sa jednou mohla stať. Bol to úžasný pocit,“ prezradila Hanna, ktorej sa pri nacvičovaní podarilo schudnúť z veľkosti 46 na veľkosť 44.

Balet pre obéznych? Šikovná Britka búra predsudky
Channel 4

„Tancovala som od troch rokov a vždy som to milovala. Je to niečo, čo robím, čím žijem a dýcham, ale vždy som bola o niečo väčšia. Je to aj moja chyba, lebo mám jedlo až príliš rada. So svojou postavou som nikdy nemala problém. Keď som však ako staršia začala chodiť na tanečné súťaže, ľudia sa na mne smiali a to aj napriek tomu, že som často vyhrávala. Výsmech v takom mladom veku mi veľmi ublížil,“ prezradila Hanna, ktorá konečne mohla všetkým, ktorí ju šikanovali, ukázať svoj baletný talent.

Mladá Angličanka, ktorá po tom, ako ju nezobrali na baletnú školu, na tanec takmer zanevrela, sa s ľahkosťou prebojovala cez jednotlivé kolá konkurzov do televíznej šou a po týždňoch tréningov si vyslúžila hlavnú úlohu v známom baletnom predstavení. Tento týždeň pred vypredanou sálou odpremiérovala unikátne tanečné predstavenie, ktoré si diváci BBC spolu so zostrihom z tréningov onedlho budú môcť pozrieť v televíznej šou Big Ballet.

Fotoalbum k článku:

„Ukázala som ľuďom, ktorí sa na mne smiali, že viem tancovať a že to zvládnem. Vychutnala som si každú sekundu predstavenia. Cítila som sa voľná, bolo to veľmi oslobodzujúce,“ dodala Hanna, ktorej sa spolu s ostatnými tanečníkmi podarilo zbúrať predsudky o baletných kritériách.

www.mirror.co.uk

6. februára 2014

Súvisiace témy:
reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod

Autor: zz

Jednoducho Diana

Jednoducho diana.jpg

Občas vnímam 31. august ako vystrihnutý zo zlého filmu. Nielen kvôli jeho smutnému podtónu. Každý jeden deň v roku sa už … Čítať ďalej