Ovocie- v čom spočíva jeho sila?

Ovocie
shutterstock
reklama:

Rovnako ako zelenina aj ovocie je nevyhnutnou zložkou ľudskej stravy. Ktoré ovocie vám dodá vitamíny, energiu alebo vás zbaví bolestí? Prinášame vám bližší popis niekoľkých z nich.Ananás

Účinky : Má vysoký obsah enzýmov. Tieto enzýmy pomáhajú pri uzdravovaní, zmierňujú rozličné zápaly a zlepšujú trávenie. Urýchľuje spaľovanie tukov a zabraňuje tvorbe tukového tkaniva. Pomáha pri črevných problémoch a hnačkách. Odstraňuje starecké škvrny. Zvyšuje hladinu bielkovín v celom organizme. Obsahuje vitamíny B12 a E, ale aj minerálne a stopové prvky.

Množstvo : Ideálne je zjesť pol ananásu denne. Častá konzumácia čerstvého ananásu má blahodarné účinky. Čerstvo vytlačená šťava sa používa pri horúčkach. V niektorých krajinách sa ananás považuje za afrodiziakum.

Banán:

Účinky : Je vynikajúcim antidepresívom, ktoré má pozitívne vplyvy na náladu. Ideálne ovocie pre ľudí, ktorí potrebujú vytrvalosť, silu a sústredenie. Majú vysoký obsah magnézia (36mg/100g) a draslíku (382mg/100g). Jeden- dva banány zlepšia náladu a pomáhajú zaspať.

Zdravá alternatíva pre milovníkov nutelly!

Množstvo : Jedzte ľubovoľné množstvo.

Čerešne

Účinky : Obsahujú vitamín C a draslík. Ten pomáha udržovať zdravú pokožku a pravidelný srdečný tep. Odvádzajú z tela toxické látky a čistia obličky. Majú močopudné účinky a pomáhajú prečistiť organizmus. Nachádza sa v nich kyselina kremičitá, ktorá blahodarne pôsobí na spevnenie väzív. Taktiež obsahujú aj fosfor, ktorý upokojuje nervovú sústavu. Čerešňové listy sa pridávajú aj do čajových zmesí pre ich močopudné účinky. Kúpeľ v odvare zmierňuje bolesti kĺbov pri reumatizme.

Množstvo : Jedzte ľubovoľné množstvo.

Ríbezle

Účinky : Pôsobia proti artérioskleróze, nachladnutiu a pri črevných problémoch. Napomáhajú sekrécii rôznych štiav. Sú bohaté na betakarotén, biotín, vitamín C a E. Zabraňujú infekcii močových ciest. Prinášajú úľavu pri zápaloch. Sú výborných zdrojom draslíka.

Množstvo : Jedzte ľubovoľné množstvo, predovšetkým čerstvé bobule, nakoľko džúsy obsahujú len malé percento ovocia.

Grapefruit

Účinky : Obsahuje vitamín C, pričom červený je o tento vitamín viac bohatší. Taktiež obsahuje betakarotén a vitamín A. Chráni naše telo pred infekciami a udržuje pokožku mladistvú.

Množstvo: Červený grapefruit denne pokryje dennú dávku vitamínu C.

Hrozno

Účinky : Hrozno patrí vo všeobecnosti k najzdravšiemu druhu ovocia. Hrozno obsahuje kyselinu listovú, minerálne látky a stopové prvky. Z minerálnych látok má najmä draslík, ktorý pomáha odstraňovať z organizmu odpadové látky a vláknina podporuje činnosť čriev. Zároveň obsahuje vitamíny C, E a B. Regeneruje vrchnú časť pokožky a dodáva telu množstvo antioxidantov. Šťava sa používa pri liečbe chorôb, ktoré vznikajú hromadením toxínov v tele. Znižuje kyslosť žalúdočných štiav. Pre svoju výživovú hodnotu je doslova energetickou bombou.

Pravda o 10-tich populárnych zdravotných trendoch

Množstvo: Hrozno môžete jesť neobmedzene a používať ho na prípravu rozličných jedál.

HRUŠKA

Účinky : Obsahuje hlavne vápnik, fosfor a ľahko stráviteľné cukry. Má antibakteriálne, močopudné účinky, najmä v kombinácii s ovsenými vločkami. Plody alebo šťava sa používajú na liečbu obezity, močových kameňov či vysokého krvného tlaku. Varené a pečené hrušky sa používajú na liečbu kašľu. Hrušky prečišťujú črevá, odstraňujú zápchu a iné poruchy trávenia.

Množstvo : Podľa chuti, ideálne raz za deň.

JABLKO

Účinky : Jablká majú vysoký obsah vody, málo sacharidov a je bohaté na vitamíny a stopové prvky.

Jablka majú taktiež vysoký obsah draslíku. Regeneruje a čistí organizmus, znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Sú účinné pri bolestiach hlavy a závratoch. Pomáhajú proti hnačkám. Sú osvedčeným prostriedkom pri problémoch s kĺbmi. Jablká pôsobia ako vynikajúca omladzujúca kúra.

Množstvo : Konzumácia jedného jablka ráno a večer výborne regeneruje a čistí organizmus.

JAHODY

Účinky : Obsahujú mangán, ktorý účinkuje ako afrodiziakum. Taktiež urýchľujú látkovou výmenu a dodávajú vitamíny E a C, ktoré viažu voľné radikály. Prinášajú úľavu pri reumatizme.

Množstvo : Stačí jesť 20dkg jahôd denne v dobe sezóny.

Marhule

Účinky : Obsahujú kyselinu listovú a betakarotén, ktoré brzdia procesy starnutia a uľahčujú regeneráciu buniek. Zlepšujú náladu a odstraňujú únavu a poruchy sústredenia. Podporujú imunitní systém a chránia pred vplyvom voľných radikálov. Pomáhajú regulovať krvný tlak. Majú vysoký obsah rozpustnej vlákniny. Sú výborným zdrojom železa.

Zistite, prečo sa oplatí jesť moruše

Množstvo : Čerstvé alebo sušené marhule jedzte neobmedzene. Hrsť sušených marhúľ nahradí dospelému človeku okolo 20% denného príjmu draslíku a ženám viac ako 10% železa.

Pozor: Tehotné ženy by pre vysoký obsah medi nemali konzumovať mnoho marhúľ. U niektorých náchylných ľudí môžu vyvolať hnačky a pri nadmernej konzumácii aj celkovú slabosť.

Pomaranče

Účinky : Vitamíny a selén posilňujú obranyschopnosť organizmu. Magnézium zase organizmus prečišťuje. Sú zdrojom vitamínu C. Majú protirakovinové účinky a znižujú hladinu cholesterolu v krvi.

Množstvo : Pomaranče v akomkoľvek množstve podporujú odolnosť proti chorobám. Ľuďom, ktorí jedli denne 100g citrusového ovocia sa podľa výskumov znížilo riziko rakoviny. Čerstvo vytlačená šťava má vysoký obsah vitamínu C, draslíku a kyseliny listové.

26. júna 2014

reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hod