Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dieťa, zima, dievčatko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
28. januára 2018 ZdravieVýživa od DamskaJazda.skSITA Diskusia()

Prieskum odhalil najväčšiu hrozbu súčasnosti pre naše deti

Väčšina detí je aspoň raz týždenne vyprážané jedlo alebo jedlo z fast foodu.

Hrozbou súčasnosti je narastajúca obezita detí. Ukázal to prieskum projektu zdravej výživy detí Viem, čo zjem. Na zvyšujúcu sa popularitu nezdravých jedál a sladených nápojov, ktorá môže viesť k zvýšenému nárastu obezity, upozorňuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Ako agentúru SITA za organizátorov projektu informovala Zuzana Hambáleková, podľa WHO je v súčasnosti obezita jednou z najzávažnejších civilizačných ochorení. Zdravotnícka organizácia dokonca varuje pred globálnou epidémiou a odhaduje, že v roku 2030 bude na Slovensku obézna až tretina obyvateľstva. Obezita prispieva k rozvoju rôznych ochorení, čím sa stáva veľmi nebezpečnou. Za príčinou jej vzniku stoja okrem dedičnosti aj stravovacie návyky či zaužívaný životný štýl v rodine. „Ako pri mnohých iných ochorenia, tak aj v prípade obezity platí, že prevencia je efektívnejšia ako liečba. Dostatočný príjem ovocia, zeleniny a aktívny pohyb sú riešením, ako predchádzať narastajúcej obezite u detí. Edukácia detí v tejto téme je doslova nevyhnutná,“ vysvetľuje zástupkyňa hlavného hygienika Úradu verejného zdravotníctva SR Jana Hamade.

Z prieskumu vyplynuli aj mnohé pozitívne zistenia. Až 60 percent detí sa stravuje pravidelne a 79 percent detí je ovocie a zeleninu minimálne tri- až štyrikrát do týždňa. Menej uspokojivé boli zistenia týkajúce sa konzumácie vysoko kalorických jedál a sladených nápojov. Väčšina detí konzumuje vyprážané jedlo alebo jedlo z fast foodu aspoň raz týždenne. Až štvrtina detí, prevažne z rodín s nižším príjmom, sa takto stravuje aspoň trikrát týždenne a 14 percent detí dokonca denne. U detí sú čoraz obľúbenejšie sladené nápoje. Štvrtina detí vypije medzi pondelkom a piatkom viac ako 1,5 litra sladených a dochucovaných nápojov.

Ovocie a zeleninu nejedia iba dve percentá detí a až 79 percent detí je ovocie a zeleninu aspoň trikrát týždenne. Ide však o deti rodičov s vyšším stupňom dosiahnutého vzdelania. S pohybovými aktivitami sú na tom dnešné deti celkom dobre. Dve tretiny športujú aspoň trikrát týždenne a len šesť percent detí sa mimo školy vôbec nevenuje športovým aktivitám.

K téme

Chcete zhrešiť bez výčitiek? Tu je recept na cuketovo špargľovú pizzu z karfiolového cesta Pravda o detoxikačných čajoch. Naozaj sa po nich chudne?

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DamskaJazda.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

K téme

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.